Chlazení vodou, nebo vzduchem? Co je lepší?
Voda sama o sobě je velkým pomocníkem v mnoha sférách. Jde o přírodní živel, který lze využít například i pro chlazení prostor. Tisíce kapiček udělá mnohdy lepší službu než vzduch. Záleží na tom, k jakému účelu potřebujete chlazení využít.
Vodní chlazení. Jak probíhá?
Pokud potřebujete ochladit prostředí, můžete využít vodní mlhu, která představuje moderní a šetrné řešení chlazení vzduchu. Lze ji využít k chlazení malého prostoru, předzahrádky, terasy, ale nejvíce je využívána k průmyslovému chlazení. Proč? Umí totiž zvlhčit i osvěžit prostředí. Mlžící systémy se instalují pro klimatizování velkých vnitřních prostor, kde umí výrazně snížit spotřebu energie. Jde tak o inovativní řešení, kdy se prostor nejen chladí, ale odvádí se i vysoké emise tepla z průmyslových procesů. Adiabatické chlazení můžete kombinovat s regulací vlhkosti ke zvýšení produktivity v konkrétních odvětvích.
Jak průmyslové chlazení probíhá? Voda je emitována pod tlakem až 100 Bar speciálními patentovanými rozprašovacími tryskami na vodní mlhu, někdy je distribuce podpořena ventilátory s vodní mlhou. Ty vytváří miniaturní kapičky o velikosti menší než 15 mikrometrů. Zde se právě snoubí chlazení vodou a vzduchem. Kapky nespadnou těžce na zem, ale absorbuje je vzduch. Nemusíte se bát, že budou na předmětech krůpěje vody, protože se nic nesmočí.
Chlazení vzduchu vodou - výhody
Díky využití vodní mlhy máte nízké náklady na instalaci a provoz. Chladící efekt působí pouze v místě, kam systém nainstalujete. Další výhodou je, že vysokotlakou vodní mlhu můžete využít v interiéru i exteriéru. Nemusí tak jít pouze o chlazení hal. Jaký další efekt má využití vodní mlhy v průmyslu? Systémy vodní mlhy působí pozitivně na produktivitu zaměstnanců. Vodní mlha totiž omezuje prach, plyny, dýmy a jiné škodlivé emise v daném místě, což má dobrý vliv i na naše zdraví. Neplatí to pouze pro zaměstnance v průmyslovém prostředí, vodní mlhu lze využít například na terasách, v zahradních restauracích, rekreačních zařízeních. Mlžící systém navíc odpuzuje i hmyz. Vodní mlhu klidně uvítáte i na soukromé zahradě. Okamžitě se sníží teplota a vy si tak můžete užívat letní dny v příjemném prostředí.
Vodní mlhu můžete využít i k předchlazení již nainstalovaných klimatizačních jednotek, takže se neobávejte kompletních, vysokých investic. Stačí využít stabilní ventilátory s rozprašovačem vody či závěsné větráky s vodní mlhou. Jde o velmi flexibilní systém, který je jednoduchý a umí snížit energetické zátěže. Chlazení vodní mlhou je tak moderním způsobem práce s energiemi. Jde o prvek ekonomicky šetrný, ohleduplný k našemu zdraví i přírodě. Ať už uvažujete o vodní chlazení pro soukromé účely nebo podnik, chlazení vodní mlhou určitě stojí za vaši pozornost.