Vysokotlaká čerpadla na vodní mlhu

Potřebné komponenty k vytvoření vysokotlaké vodní mlhy

Kompletní sestava mlžícího systému je souborem jednotlivých prvků, které tvoří celkovou instalaci. Instalace začíná vodovodní a elektrickou přípojkou, pokračuje filtrační jednotkou následovanou vysokotlakým čerpadlem, ze kterého je pak voda rozváděna vysokotlakým potrubím, které je možné instalovat ve dvou variantách materiálů - nerezové a nylonové. Vysokotlaké potrubí je opatřeno mlžícími tryskami, které vytváří vodní mlhu. Speciální mlžné trysky mohou být nainstalovány na pasivních komponentech (potrubí na konstrukci pergol, zdech teras, mlžících totemech či do dezinfekčních a ochlazovacích bran a rámů). Nebo jsou mlžné trysky na aktivních prvcích jako jsou podpůrné ventilátory s vodní mlhou.

Jestliže se na vysokotlaké potrubí budeme dívat jako na tepny, pak srdcem systému vysokotlaké vodní mlhy je vysokotlaké čerpadlo. Vhodné vysokotlaké čerpadlo na vodní mlhu z hlediska výkonu se musí dimenzovat vždy konkrétně dle rozsahu a typu projektu.

Ze širokého sortimentu vysokotlakých čerpadel dokážeme vždy nabídnout to správné čerpadlo, které bude odpovídat požadavkům kapacitně a také z hlediska komfortu pro uživatele, tím, že bude moci využívat nejrůznější funkcionality pro chod, obsluhu a správu systému vodního mlžení.

Vysokotlaké čerpadlo na vodní mlhu
Vysokotlaké čerpadlo na vodní mlhu

Čím jsou vybavena naše vysokotlaká čerpadla?

Vysokotlaká čerpadla jsou většinou dodávána s digitálním časovačem, který umožňuje řídit množství vodní mlhy naprogramováním časovače a nastavení doby trvání mlžících cyklů (cyklus mlžení je střídající se sekvence prodlevy a vlastního vodního mlžení) a to v rozsahu již od několika sekund. Tento způsob řízení vlastního mlžícího procesu umožňuje ušetřit velké množství vody bez ztráty výkonu chlazení odpařováním. K další úspoře vody a energie se dosáhne, pokud použijeme tzv. systém BSP, který během přestávky v mlžení začne recyklovat vodu do vestavěné nádrže vysokotlakého čerpadla. Vysokotlaká čerpadla vybavená BPS zajišťují dlouhou životnost a menší nároky na údržbu. Dále BPS funguje jako automatický odvodňovací systém vysokotlakého potrubí mlhového systému.

Vysokotlaká čerpadla na vodní mlhu jsou vybavena nízko otáčkovými, energeticky nenáročnými elektromotory se systémy QES a LSP. Díky těmto moderním technologiím vysokotlaká čerpadla pracují tišeji (pod 50 dB) a efektivněji, jsou spolehlivější a nabízí lepší výkon než klasické elektromotory. Díky své nízké hlučnosti je tento motor nejvhodnější pro aplikace, kde důležitým benefitem je nízká hlučnost a hladký chod. Pro zákazníka to navíc znamená nižší spotřebu energie a tím i nižší náklady na provoz.

Dalším důležitým vybavením vysokotlakých čerpadel je bezpečnostní funkcionalita SSC (Safety system Control), která vypne vysokotlaké čerpadlo v případě poklesu tlaku pod 40 barů, což zamezí možnému zaplavení zamlžovaného prostoru např. při porušení vysokotlakého potrubí. Zabraňuje také chodu vysokotlakého čerpadla nasucho, což z něj činí spolehlivé řešení pro bezpečný 24hodinový provoz.

V sortimentu vysokotlakých čerpadel jsou též zařízení vybavená systémem a funkcí VAR. Tento koncept je kombinací vestavěného frekvenčního měniče a jeho řízení.

Hlavní výhody vysokotlakých čerpadel s funkcí VAR?

Co funkce "VAR" umožňuje? Tato funkce umožňuje spravovat více oblastí (větví vysokotlakého potrubí) nezávisle (tzn. vytvoření více mlžících zón obsluhovaných jedním čerpadlem společně nebo samostatně). Systém "VAR" kontroluje pracovní tlak v reálném čase a udržuje jej konstantní. Automaticky také upravuje výkon a průtok vysokotlakého čerpadla tak, aby odpovídal počtu rozprašovacích trysek. Systém "VAR" je také schopen detekovat jakékoli závady v systému mlžení a v případě potřeby jej automaticky vypne.

Technické parametry vysokotlakých čerpadel na vodní mlhu

Konstrukčně jsou vysokotlaká čerpadla koncipována pro vytváření tlaku 70 až 105 Bar. Tato úroveň tlaku je pro dosažení efektivního vodního mlžení zásadní. Ostatní funkční komponenty jsou vyrobeny z ušlechtilých materiálů jako mosaz, keramické písty a pro speciální aplikace (dávkování agresivních, ale vždy nehořlavých tekutin např. pro dávkování repelentů proti hmyzu) jsou komponenty z nerezové oceli.

Co se týká velikosti a zároveň výkonnosti vysokotlakých čerpadel na vodní mlhu, dokážeme nabídnout čerpadlo pro malé aplikace od spotřeby vody do 1 l/min až po zařízení schopná dodávat 36l/min. To znamená, že projekt může čítat několik mlhovacích trysek, například pouze 10, ale také může být použito několi stovek trysek na vodní mlhu.

Automatizace procesu vysokotlakého mlžení je zabezpečena díky nepřetržitému snímání teploty nebo relativní vlhkosti. Pro typ regulace (žádaná teplota/ relativní vlhkost) se volí příslušné sondy, které se umístí do zamlžovaného prostoru. Některá zařízení z naší nabídky umí obsluhovat až 4 čidla a naměřené hodnoty vizualizovat.

Pro případ, že distribuce vodní mhy je podpořena jedním nebo více ventilátory s vodní mlhou, pak jsou rozprašovací ventilátory připojeny na 230 V/10A ovládací zásuvku, která je součástí vysokotlakého čerpadla a jejich řízení (spouštění a zastavování) je plně synchronizováno se vodním mlžením.


 • SSC System safety control vypíná vysokotlaké čerpadlo při poklesu tlaku pod 40 barů. 

 • TIME 2.0 digitální časovač pro provozní nastavení systému vysokotlakého čerpadla

 • QES motor s nízkou hlučností (quiet engine systém) s minimální spotřebou a vysokou spolehlivostí provozu.

 • BPS vestavěný ventil (by-pass system) pro recirkulaci vody ve vysokotlakém čerpadle. Zabraňuje přehřátí a šetří spotřebu vody.
 • Vysokotlaká čerpadla s funkcionalitou VAR jsou vybavena integrovaným elektronickým řídicím systémem a frekvenčním měničem


Zvlhčovací čerpadlo pro chlazení až do -4 °C

Zvláštním zařízením je profesionální nízkotlaké zvlhčovací čerpadlo ze série AIRMIST.

Tento profesionální zvlhčovač vzduchu je vhodným řešením pro zvlhčování v chladných místnostech do -4 °C (chladírny a sklady potravin). Kombinovaný provoz vody a vzduchu zajišťuje velmi jemnou vodní mlhu, která se velmi rychle odpařuje i při nízkých teplotách. Programovatelný regulátor vlhkosti jednotky umožňuje udržovat požadovanou úroveň vlhkosti. Po dosažení požadované úrovně vlhkosti systém vypustí vodu z potrubí, aby voda nezmrzla. Nastavení tlaku vzduchu umožňuje regulovat intenzitu atomizace (velikost kapiček vody) a přizpůsobit systém konkrétním potřebám.

Dostupné parametry a funkce jednotlivých vysokotlakých čerpadel dle typu a použití

Hlučnost vysokotlakých čerpadel

 • Nižší než 50 db, díky vysoce výkonným 6 pólovým elektromotorům s 900 ot./min. s vinutím ve třídě "H" pro teplé prostředí.

Řízení a ovládání vysokotlakých čerpadel na vodní mlhu

 • Spouštění vysokotlakého čerpadla je možné tlačítkem na panelu, vzdáleně či dálkovým ovladačem
 • Ovládání displeje vysokotlakého čerpadla je snadné a intuitivní a uživatelsky přívětivé prostředí nastavování veškerých parametrů
 • Možnost vzdáleného přístupu pro nastavení a zobrazování provozního stavu a provozních alarmů. (Internet, GPRS)

Měření, regulace, monitoring

 • Připojení až 4 sond (teplota / vlhkost) se současným čtením (aktuální a průměrná hodnota), displej vždy zobrazuje teplotu a relativní vlhkost
 • Možno připojit externí vzdálené panely, přičemž všechny panely zobrazují stejné informace současně a synchronizovaně

Připojení a ovládání rozprašovacích ventilátorů

 • Integrovaná zásuvka pro připojení jednoho nebo více ventilátorů s vodní mlhou (maximálně 10 ampérů) pro automatické spuštění při zapnutí vysokotlakého čerpadla. Ventilátory s rozprašovačem vody lze ovládat (zapínat / vypínat) samostatně nebo ovládat cloudovou službou ze vzdáleného přístupu.

Výstupy a protokoly, alarmy, ukládání záznamů

 • modbus (slave a master) komunikace rs485
 • protokol (bms)
 • dálkový kontakt pro poplachové signály jako světlo, siréna atd.
 • RO systémy
 • Uchovávání v reálném čase nastavení, žádané hodnoty, hodnoty vlhkosti okolí, elektrické spotřeby, alarmy apod. s možností si je stáhnout přes doplňkový USB port.

Vysokotlaké čerpadlo si můžete objednat přímo u nás pomocí poptávkového formuláře nebo nás telefonicky kontaktujte pro více informací.

Neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem

infocom@infocomtech.cz

Nebo na čísle

+420 725 647 480