Vodní mlha jako efektivní způsob zvlhčování a chlazení vzduchu

19.01.2023

Vodní mlha se často používá jako efektivní způsob zvlhčování a chlazení vzduchu v různých průmyslových aplikacích, jako jsou například skleníky, chladírny nebo průmyslové haly. Tato metoda využívá principu rozprašování malých kapek vody do vzduchu, které se následně vypařují, což pomáhá snižovat teplotu a zvyšovat vlhkost.

Mlhová tryska s vodní mlhou
Mlhová tryska s vodní mlhou

Jak funguje vodní mlha

Vodní mlha se vytváří pomocí speciálních mlžících trysek, které vodu rozpráší na velmi malé kapky. Mikronové kapky vody jsou však vytvářeny vysokým tlakem (až 70 Bar) díky vysokotlakému čerpadlu na vodní mlhu. Kapky vody se snadno vypařují a tím pádem se rychle ochladí vzduch. Díky tomu dochází k rychlému snížení teploty a zároveň zvýšení vlhkosti v místnosti.

Vodní mlha má mnoho výhod i využití

Jednou z nejdůležitějších výhod vodní mlhy je, že pomáhá udržovat optimální teplotu a vlhkost pro růst rostlin ve sklenících. Díky tomu se zvyšuje úroveň plodin a snižuje se spotřeba energie potřebná k udržení požadovaných podmínek.

Vodní mlha ve skleníku pro zvýšení vlhkosti
Vodní mlha ve skleníku pro zvýšení vlhkosti
Udržování vlhkosti ve skleníku pro růst rostlin
Udržování vlhkosti ve skleníku pro růst rostlin

Další výhodou vodní mlhy je, že pomáhá chladit vzduch v průmyslových halách nebo v jiných prostorách, kde je vysoká teplota. Zvyšuje se tak pohodlí pracovníků a snižuje se riziko úrazů způsobených vysokou teplotou.

Vodní mlha také pomáhá zlepšovat kvalitu vzduchu v místnosti. Když se voda vypařuje, dochází k čištění vzduchu od prachu a jiných nečistot, což pomáhá snižovat riziko alergií a dalších respiračních problémů.


Vodní mlha je proto efektivní způsob zvlhčování a zároveň chlazení vzduchu, který má mnoho výhod. Je vhodná pro různé průmyslové aplikace, jako jsou skleníky, chladírny nebo průmyslové haly. Navíc je vodní mlha úsporná a ekologická metoda, která má široké možnosti uplatnění.