Ochlazování vzduchu vodní mlhou v průmyslovém prostředí

20.02.2020

Vodní mlhu je vhodné instalovat pro klimatizování a chlazení velkých vnitřních prostor. Významným přínosem je vysoká účinnost a nízká energetická náročnost.

Klimatizace velkých průmyslových skladů a hal včetně těch, kde je třeba pracovat při otevřených dveřích a oknech, byla až dosud nemožná konvenčními klimatizačními systémy. Dnes se však pomocí aplikace vodní mlhy staly ideálním řešením pro chlazení vzduchu velkých prostor (průmyslové přístřešky, garáže, výrobní haly) nebo odvádění vysokých emisí tepla z průmyslových procesů (slévárny, výrobní zařízení). 

Adiabatické chlazení lze také kombinovat s regulací vlhkosti vzduchu a proto pomáhá vytvářet příjemné pracovní prostředí. To vede ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Technologické opodstatnění aplikace vodní mlhy má své důvody v konkrétních odvětvích (papír, dřevo, textil) - regulovaná vlhkost a mimo jiné i eliminace statické elektřiny. Voda je emitována pod vysokým tlakem speciálními patentovanými tryskami na vodní mlhu, které jsou schopny generovat velmi jemné kapičky, menší než 10 mikrometrů. Vzniklý opar je okamžitě absorbován vzduchem bez smáčení povrchů a předmětů v ochlazovaném prostoru. Zajímavým efektem pro prašné provozy je schopnost na vodní mlhu velmi účinně navázat drobné prachové částice a tím vzduch pročistit.

Oblasti použití mlžícího systému - zvlhčování

Vodní mlhu ke zvlhčování je možné využít v dřevozpracujícím průmyslu, strojírenství, výrobě nábytku, tiskárnách, textilním průmyslu, potravinářském průmyslu, elektrotechnickém průmyslu, lisování plastů, odpadovém hospodářství. Též je možné zvlhčování vodní mlhou využít ke zvýšení účinnosti chladicích zařízení (sklady, průmyslové haly, komerční budovy - např. kanceláře, obchodní centra, administrativní budovy)