Jaká je spotřeba vody u vodní mlhy?

06.09.2022

Je spousta možností, jak chladit vzduch. Klasikou je klimatizace, možná ale více výhod nabízí vodní mlha. Znáte tento systém? A jaká je spotřeba vody? To všechno se v tomto článku dozvíte.

Mlžící trysky s vodní mlhou
Mlžící trysky s vodní mlhou

Vysokotlaká vodní mlha. Jak chladí?

Voda se stále více využívá v mnoha sférách. Představuje i skvělou alternativu klimatizace, kdy tisíce kapiček ochladí vzduch a zároveň zvlhčí, čímž vás i osvěží. Jde tak o moderní a šetrné řešení chlazení vzduchu, které využijete na zahradě, v průmyslovém odvětví, tedy halách, ale též i v restauracích. Systémy s vodní mlhou se pohodlně aplikují, kdekoli potřebujete, dokonce rozprašovací trysky lze instalovat v již hotových klimatizačních jednotkách. Lze tak využít stabilní mlžící ventilátory či závěsné větráky s vodní mlhou. Nebudete tedy budovat kompletní systém, což vám ušetří peníze. Inovativní řešení pak chladí prostředí a odvádí se i vysoké emise tepla z průmyslových procesů. Adiabatické chlazení můžete navíc kombinovat s regulací vlhkosti, což vede ke zvýšení produktivity v konkrétních odvětvích.

Vodní mlha - spotřeba vody

Voda v tomto způsobu chlazení je emitována pod tlakem až 70 Bar, a to speciálními mlhovými tryskami. Někdy se využijí ventilátory s vodním chlazením, které vytvářejí miniaturní kapičky o velikosti menší než 10 mikrometrů. Nemusíte se tak bát orosení předmětů v místnosti, kapky absorbuje vzduch, prostředí se tak osvěží.

Co se týká spotřeby vody samotné, tak záleží na velikosti a typu mlhové trysky. Kupříkladu 15mikronová mlžící tryska spotřebuje při tlaku 70 bar pouhých 0,046 l/min., což je velmi nízká spotřeba. Chlazení vodní mlhou je ve finále šetrnější způsob než klasická konvenční metoda.

Vodní mlha - výhody

Jak vybírat trysky na vodní mlhu? Ve venkovním prostředí se instalují spíš větší průměry rozprašovacích trysek, ve vnitřním prostředí volte mlžné trysky s menšími mikrony. Je to lepší z toho důvodu, že se vodní mlha dostatečně odpaří. Vodní mlha je skvělá v tom, že v prostředí, kde tento typ chlazení působí, má pozitivní vliv na produktivitu zaměstnanců. Vodní mlžení také eliminuje prach, plyny, dýmy, dokonce obtěžující hmyz. Dále likviduje jiné škodlivé emise v daném místě. Jak jsme zmínili, vodní mlhu lze využít na pracovišti i doma. Jde o skvělý a šetrný způsob chlazení z mnoha ohledů. Náklady na instalaci jsou až o 75 % nižší než u konvenčních systémů chlazení.

S tímto způsobem chlazení vytvoříte oázu pohody a klidu kdekoli, doma, v práci i v podniku, kam chodí zákazníci. S vodní mlhou v restauraci budete mít proti konkurenci výhodu a lidé raději zavítají k vám. Jde tak o způsob chlazení, který je jednoduchý a umí snížit energetické zátěže. Což zejména dnes uvítáme, že?